Prezenta arhiereasca la Manastirea Sfantul Mare Mucenic Dimitrie de la Sighisoara

Duminică, 10 august 2014, când pomenim pe Sfântul Mucenic Lavrentie arhidiaconul, pe Sfântul Sfinţit Mucenic Sixt, episcopul Romei şi pe Sfântul Mucenic Ipolit, Biserica Ortodoxă se va afla în a noua duminică după Rusalii. Pericopa evanghelică rânduită să se citească la Sfânta Liturghie, de la Matei, cap. 14, 22-34, ne prezintă minunea Umblării pe mare şi potolirea furtunii.
Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Irineu al Alba Iuliei va fi prezent în această Duminică a Octoihului, în mijlocul obştii monahale de la Mănăstirea “Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Sighişoara, protopopiatul Sighişoara.
Ierarhul nostru va rosti cuvântul de învăţătură la această vatră monahală aflată sub oblăduirea părintelui Stareţ Ghelasie Ţepeş.
Părintele Stareţ ne-a vorbit despre prezenţa Arhipăstorului nostru la Sighişoara: „Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Irineu, va face o vizită pastorală la Mănăstirea „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” de la Sighişoara, acum în postul Adormirii Maicii Domnului.
Duminică ne va rosti un cuvânt despre rostul postului Adormirii Maicii Domnului şi va învăţa pe credincioşii şi pe călugării noştri să fie mai râvnitori şi mai buni, să o cinstească şi să o iubească mult pe Maica Domnului.
Îl aşteptăm cu drag şi Dumnezeu să-i dea putere să vină în mijlocul nostru să ne binecuvânteze. Înaltpreasfinţia voastră vă mulţumim din suflet şi să veniţi totdeauna cu mult drag la noi la mănăstire”.

Sursa: reintregirea.ro

This entry was posted in Noutati. Bookmark the permalink.

Comentariile sunt închise.