DARUITI 3,5% DIN IMPOZIT si in anul 2023!

Pe lângă activitățile specifice vieții monahale, vrednicul de pomenire Părintele nostru Ghelasie a rânduit ca obștea Mănăstirii Sighișoara să se dedice și slujirii social-filantropice. Astfel, suntem implicați activ în colaborarea și sprijinirea mai multor așezăminte de asistență socială aflate în apropierea Mănăstirii noastre:

– Centrul de Îngrijire și Asistență Sighișoara (45 de persoane vârstnice);

– Centrul Creștin Social Medical de Zi Sighișoara (cca. 100 de persoane vârstnice);

– Complexul de servicii pentru Copilul cu deficiențe neuropsihiatrice Sighișoara (30 de copii);

– Casa de tip familial Sf. Ier. Nicolae din comuna Criș (8 copii).

Acest demers al nostru este posibil în mare parte cu ajutorul oamenilor de bunăcredință care ne sunt aproape. Cei care doresc să ni se alăture în această lucrare de slujire a semenilor o pot face și astfel:

A. Dacă sunteți salariat sau pensionar plătitor de impozit pe venit descărcați Formularul 230 !

Datele Mănăstirii sunt deja completate. Adăugați datele dumneavoastră personale în prima secțiune (I. Date de identificare a contribuabilului) și apoi semnați cererea în partea de jos a documentului (Semnătură contribuabil)!

Nu este nevoie să completați câmpul „Suma”: administrația fiscală va calcula și va vira suma admisă, conform legii.
Trimiteți formularul prin scrisoare recomandată, cu confirmare de primire, sau depuneți-l personal la Administrația Fiscală de care aparțineți!

B. Dacă anul trecut ați realizat venituri din activități independente, proprietate intelectuală, cedarea folosinței bunurilor, chirii etc., alegeți să redirecționați 3,5% din impozitul pe venit la completarea Declarației unice, disponibilă pe site-ul ANAF.
Date necesare pentru completare:
Denumire unitate de cult: Mănăstirea Sf. M. Mc. Dimitrie Sighișoara

CIF: 10990240

IBAN: RO97 RNCB 0191 0156 4103 0001

Termenul limită pentru depunerea declarațiilor este 25 mai 2023.

De asemenea, puteți depune declarațiile completate direct pe site-ul ANAF dacă aveți semnătură electronică sau un cont în Spațiul Privat Virtual ANAF. Informații detaliate despre Spațiul Privat Virtual găsiți pe site-ul ANAF.

Vă mulțumim din suflet tuturor celor care ne-au fost alături în anul 2022!

Dumnezeu să vă răsplătească Dragostea și Binefacerea!

This entry was posted in Noutati and tagged , , . Bookmark the permalink.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *